Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAŠIŠ

Hašiš

Hašiš je droga, která se získává z květenství samičích rostlin konopí (Cannabis). Nejdostupnější a asi i nejčistší způsob je oddělit pryskyřicipřes jemné síto (průměr oka cca. 0,2 - 0,1 mm). Takto vzniklý prášek se nazývá kief (nebo kif) a dále se za pomoci tepla stlačuje do výsledných bloků hašiše. Tímto způsobem se získává hašiš např. v Maroku a řadě dalších států. Další způsoby zahrnují tření květenství v rukách (na rukou se pak vytváří vrstva pryskyřice - tzv. čaras) nebo extrakci v organických rozpouštědlech (např. 80% líhether...), které se pak bezezbytku odpaří. Účinná látka je, stejně jako u marihuanytetrahydrocannabinol (THC), ale ve větších koncentracích.

Má hnědou nebo tmavě zelenou až černou barvu. Je pevného skupenství, po zahřátí měkne. Kromě pevné formy také existuje hašišový olej, který je silnější. Ten se získává buď extrakcí pomocí butanu (v kapalném skupenství) nebo extrakcí v nepolárních rozpouštědlech. Obojí je ovšem komplikované a nebezpečné (butan je silně hořlavý).

hasis.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Účinky

Účinky jsou závislé na typu osobnosti, podobně jako u marihuany. Čas je vnímán zkresleně, plyne velmi pomalu. Zvuky a barvy jsou vnímány jasněji, při požití větších dávek mohou přejít až ve zrakové nebo sluchové halucinace. Objevují se pocity depersonalizace, někdy i poruchy krátkodobé paměti.

Užívání

Nejčastěji se kostička hašiše nahřeje zapalovačem, nadrolí se (většinou méně než 250 miligramů), smíchá se s tabákem a ubalí se hašišový joint. Nebo se kouří samotný ve vodní dýmce. Může se používat i ústně, pak je potřeba větší množství (asi 2 g). Nejčastěji se míchá s něčím, co obsahuje tuky např. s jogurtem nebo kapučínem (protože účinná látka je rozpustná v tucích).

Hašiš lze také užívat jako tzv. „suchý drink“, hašiš se uválí na váleček, na skleničku se položí kus papíru (např. pivní tácek), kterým se propíchne špendlík, hašiš se zapíchne na špendlík a zapálí, poté se hašiš sfoukne a začne dýmit uvnitř skleničky, po naplnění kouřem se víko poodkryje a kouř z hašiše se vysaje.

hasis415416546.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDROJ-WIKIPEDIE